Link to homepage

Planning and Regulatory Functions Sub-Committee 

Planning and regulatory functions sub-committee

Exercises those  County Council powers and duties delegated it to it by Planning and Regulatory Committee as development control authority together with some statutory regulatory functions.

 

Recent meetings

29 May 2015 meeting CANCELLED (Click for documents)

  • 29 May 2015 - 10:00AM

17 April 2015 meeting (Click for documents)

  • 17 April 2015 - 10:00AM

6 March 2015 meeting CANCELLED (Click for documents)

  • 06 March 2015 - 10:00AM

16 January 2015 meeting CANCELLED (Click for documents)

  • 16 January 2015 - 10:00AM

21 November 2014 meeting CANCELLED (Click for documents)

  • 21 November 2014 - 10:00AM

Committee members


David Blades
Romanby and Broomfield division
Conservative
Details


Robert Heseltine
Skipton East division
Independent Unaffiliated
Details


Bill Hoult
Knaresborough division
Liberal Democrat
Details


Janet Sanderson
Thornton Dale and the Wolds division
Conservative
Details


Cliff Trotter
Pannal and Lower Wharfedale division
Conservative
Details

Substitute Members

Cllr Bryn Griffiths, Cllr David Ireton, Cllr Anne Jones, Cllr Andrew Lee, Cllr Clifford Lunn, Cllr Peter Sowray,

Show previous month<<  February 2017Show next month >>

M

T

W

T

F

S

S

    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
             

weblabs logo